Ślub humanistyczny - czym jest?
Ślub humanistyczny pojawił się relatywnie niedawno, jako piękna alternatywa dla ślubu cywilnego, który bywa zbyt oficjalny i dla ślubu kościelnego, który nie jest dla każdego. Taki ślub to ceremonia, która nie niesie skutków prawnych. Jest ślubem, który para tworzy wraz z celebrantem w taki sposób, w jaki tylko sobie wymarzy. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i budżet.
Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?
Lokalizacja ślubu humanistycznego zależy jedynie od Pary Młodej i celebranta. Wybór miejsca trzeba skontrolować pod względem bezpieczeństwa i prawa własności – jeśli to teren prywatny to warto podpisać umowę z jego właścicielem. Trzeba przemyśleć, czy w danym miejscu organizujemy tylko uroczystość, czy także poczęstunek/obiad/wesele.
W przypadku ślubu Agnieszki i Marcina wybraliśmy zielony zakątek znajdujący się przy Łaczniku Kulinarnym w Kaliszu. Z jednej strony otaczały nas pozostałości murów miejskich, z drugiej park. Bliskość restauracji i spory parking były wielkimi atutami.
Jeśli nie w mieście, to gdzie?
Doradzając miejsce na ślub humanistyczny zaczęłabym od określenia czy ma to być ślub plenerowy czy jednak w pomieszczeniu. Przy ślubie plenerowym warto wziąć pod uwagę wynajem altany, lub namiotu – pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna. Wybór miejsca zależy też od charakteru ślubu – łąka, góry czy leśna polana będą idealne do romantycznego ślubu, czy stylu boho. Nie sprawdzą się dla zagorzałych fanów Gwiezdnych Wojen, albo zwolenników uroczystości glamour. Możliwości jest nieskończenie wiele – ślub humanistyczny i jego forma zależy tylko od Pary młodej i jej pomysłu na uroczystość.
Co warto wiedzieć o ślubie humanistycznym?
Ślub humanistyczny warto zaplanować z osobą, która prowadziła już taką uroczystość. To celebrant, który poprowadzi ceremonię, pomoże stworzyć scenariusz uroczystości, ustalić jej elementy, dobrać muzykę i dekoracje, a także napisać przysięgi. Często to właśnie napisanie samodzielnie przysięgi małżeńskiej wprawia w zakłopotanie. Celebrant powinien umieć ubrać w słowa to, co para młoda chce sobie przekazać.
Tym samym celebrant powinien nie tylko mieć dobry kontakt z parą młodą, ale także lekkość w pisaniu i wysławianiu się. Zdolności aktorskie i kreatywność to bardzo pożądane cechy.
W przypadku ślubu Agnieszki i Marcina postawiliśmy na dość swobodną atmosferę, scenariusz, który nawiązywał do ich pasji i wspólnego hobby. Całość dekoracji i dodatków nawiązywała do stylu japońskiego. Przysięgi napisali samodzielnie, poprosili o ich redakcję. Zadbałam, aby tekst dobrze się czytało i upewniłam, czy to co napisali oddaje zamysł tego co chcieli przekazać.
Przysięgi zaprojektowałam na kartkach a4, dekorując kwiatami wiśni. Bordowe podkładki pasowały idealnie.
W ślubie humanistycznym stawiamy na symbolikę. Para młoda może zdecydować – czy i czym przewiązujemy ręce, czy nakładamy obrączki i czy w trakcie nakładania coś mówimy. Można dodać także inne elementy symboliczne – odpalanie wspólne świec, przesypywanie piasku lub płatków, wspólna recytacja jakiegoś literackiego fragmentu. Możliwości jest bardzo wiele, a wybór zależy tylko i wyłącznie od zakochanych.
Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle skomplikowana, bo zależy od wielu czynników. Wynajem miejsca, namiotu, dekoracje, koszt celebranta, nagłośnienia (jeśli będzie potrzebne), oprawy muzycznej, cateringu – każdy z tych elementów może drastycznie różnić się ceną w zależności od wymagań i lokalizacji. Sam koszt celebranta – jego usług skupiających się na stworzeniu scenariusza, przygotowania elementów ceremonii i poprowadzenia jej w ustalonym stylu to koszt od 900 zł w górę.
Dla kogo jest ślub humanistyczny?
Taka ceremonia ślubna jest ciekawą alternatywą dla ślubu cywilnego, który czasem uznawany jest za zbyt oficjalny czy mało romantyczny. To idealne wyjście dla par, które nie chcą, albo nie mogą wziąć ślubu kościelnego. To także piękna ceremonia dla zakochanych, którzy marzą o niepowtarzalnej atmosferze i stworzeniu ślubu według swojego własnego pomysłu. Ślub humanistyczny daje pełną swobodę w kwestii tekstu, oprawy muzycznej, strojów i dodatków. Brak tutaj zakazów, ograniczeń. Wszystko może być tak, jak marzy się młodej parze.