Spędzacie więcej czasu w domu z dziećmi? Kończą się pomysły na gry i zabawy? Nie chcesz usadzać dziecka przed ekranem telewizora zupełnie bezmyślnie? Ten wpis jest dla Ciebie!
Stwórz swojej pociesze prawdziwy kurs fotografii dla dzieci. Zadania są o różnym poziomie trudności, mniej lub bardziej technicznie. Przede wszystkim są nastawione na kreatywne spędzanie czasu z telefonem w ręku – zadania pokażą, że aparat w smartfonie, w dłoni Twojego dziecka, może służyć rozwijaniu jego wyobraźni i kreatywności. Jeśli zachęcisz dziecko do wykonywania zadań, a może zaproponujesz order nadwornego fotografa Jego Wysokości Królowej …. (tu wstaw adres lub swoją ksywkę) to sądzę, że zabawa na dłuższy czas jest gwarantowana.
Przygotowanie do zabaw
Do wykonania zadań potrzebujesz aparatu fotograficznego w dowolnym smartfonie. Może być to też tradycyjny aparat, ale część zadań będzie wręcz łatwiej wykonać używając telefonu. Przed zabawami fotograficznymi należy:
- naładować telefon
- w ustawieniach aparatu w telefonie włączyć najwyższą możliwą jakość zdjęć
- upewnić się, że jest wystarczająco dużo pamięci, żeby pomieścić ok. 100-200 zdjęć
- włączyć siatkę podziału/trójpodział/złoty podział (na ekranie powinny być widoczne 2 poziome i 2 pionowe linie dzielące obszar zdjęcia)
- sprawdzić czy mamy krzesło obrotowe (zadanie 11) i lusterko przenośne (zadanie 12)
- przygotować papier, kolorowy papier albo gazety do pocięcia, nożyczki, markery/pisaki, kredki (zadanie 14)
- mianować dziecko Fotografem
1. Ponazywaj świat!
Ile liter z alfabetu jesteś w stanie zobrazować fotografiami? Pierwsze zadanie to klasyka i rozgrzewka – należy sfotografować kolejno przedmioty, obiekty, osoby czy zwierzęta, których nazwa/imię zaczyna się na kolejne litery alfabetu. Czas na wykonanie zadania – 20 minut (uwaga, to mniej niż minuta na zdjęcie!).
Wariant zadania – fotografowanie w ciągu 5 minut jak najwięcej przedmiotów/obiektów na daną literę alfabetu. Np. Stół, Słownik, Szafa, Sałata….
2. Portrety domowników
Każda rodzina powinna mieć galerię portretów – niech fotograf o to zadba! Na każdą osobę ma do wykorzystania tylko 5 zdjęć. Niech pamięta o ładnym świetle, dobrze będzie robić zdjęcia przy oknie. Na każdego domownika fotograf ma 1 minutę. Po wykonaniu zdjęć fotograf ma przejrzeć wszystkie zrobione i zostawić w galerii tylko 1 portret na danego domownika.
3. Złote punkty
W aparacie są włączone linie złotego podziału. Fotograf ma za zadanie wykonać zdjęcia swojego ulubionego przedmiotu na jednolitym tle w taki sposób, żeby przedmiot znajdował się kolejno na przecięciu linii. Potrzebne są 4 zdjęcia, na których przedmiot będzie kolejno w 4 złotych punktach. Fotograf powinien pamiętać, że najciekawsze zdjęcia to te, na których bohater zdjęcia znajduje się na którymś przecięciu linii. Czas na wykonanie zadania to 10 minut.
4. Feeria barw
Fotograf wybiera 3 kolory. Następnie gromadzi do zdjęcia jak najwięcej przedmiotów w danym kolorze i tworzy obrazek ze zgromadzonych przedmiotów. Ważne, żeby przedmioty ciekawie ustawić do zdjęcia – wszystkie powinny być chociaż częściowo widoczne. Efektem powinny być 3 zdjęcia kompozycji, np. kolor biały, kolor różowy i kolor niebieski. Z wykonanych zdjęć (można wykonać dowolną ilość) ostatecznie w galerii zostawiamy max 2 zdjęcia do każdego koloru. Czas na wykonanie zadania – 30 minut.
5. Spójrzmy na to z innej perspektywy
Fotograf będzie robił zdjęcia w każdym pomieszczeniu domu kolejno z perspektyw: żabiej (kładzie się na podłodze), psiej (na czworaka), ludzkiej (stoi normalnie) i ptasiej (zdjęcia robi aparatem uniesionym w dłoniach najwyżej jak potrafi). Efektem powinny być 4 zdjęcia każdego pomieszczenia. Czas na wykonanie zależny od ilości pomieszczeń, zwykle 5 minut/pomieszczenie. Po wykonaniu zadania warto przejrzeć zdjęcia i zapytać fotografa co zmienia się wraz z perspektywą (Wielkość przedmiotów? Odbiór zdjęcia? Wrażenia? Proporcje?)
6. Reporter domowy
Fotograf wybiera wydarzenie z życia domowego, które ma udokumentować od samego początku do samego końca. To może być przygotowanie posiłku (detale kulinarne, proces gotowania, podanie), szykowanie się do wyjścia, praca w ogrodzie, realizowanie pasji przez domownika – ważne, żeby pokazać daną czynność od początku do końca, pokazać całość zdarzenia i wszystkie detale, etapy i szczegóły. Czas wykonania zależy od tematu.
7. Foto dziennik
Należy wyznaczyć odstęp czasowy w jakim wykonywane będą zdjęcia – od momentu przebudzenia do pójścia spać. Fotograf ma nastawiony budzik/alarm co np. 30 minut i ma zrobić zdjęcie pokazujące co obecnie robi, co się dzieje. Zdjęcia nie mogą być takie same, nawet jeśli ogląda tv przez 1,5 h. Musi zmienić perspektywę, albo sfotografować inny detal. Ma powstać jak najbardziej różnorodna i ciekawa historia. Czas na wykonanie – calutki dzień.
8. Fotografia kulinarna
W internecie roi się od pięknych zdjęć potraw i produktów spożywczych. Fotograf ma znaleźć 3 zdjęcia, które może odtworzyć w kuchni. Wzorując się na zdjęciach ma wykonać swoje, piękne fotografie kulinarne. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na światło i kadrowanie (patrz złote punkty). Czas na wykonanie zadania – 40 minut
9. Zdjęcie w ruchu
Zdjęcia nieruchomych obiektów robi się łatwo, czas podnieść fotografowi poprzeczkę. Trzeba zrobić fotografię na której będzie ruch – osoba w ruchu, zwierzę, lecący przedmiot (uwaga na tę opcję – dzieci mogą wpaść na niebezpieczne pomysły, sprawdź co planuje fotograf 😉 ). W trakcie zadania powinny powstać co najmniej dwa dobre (ostre i wyraźne) zdjęcia w ruchu. Żeby zadanie było prostsze fotograf musi pamiętać o dobrym świetle – jeśli będzie ciemno będzie dużo trudniej zrobić udane zdjęcie w ruchu. Idealnie byłoby, gdyby obiekt na zdjęciu znalazł się w mocnym (złotym punkcie). Nieudane zdjęcia kasujemy. Czas na wykonywanie zadania – 30 minut.
10. Metamorfoza
Tematem są dwa zdjęcia – przed i po. Może to być przemiana człowieka – przed przemianą i po (może być to zrobienie make up, albo przebranie/stylizacja), może to być przemiana zwierzaka – przed i po kąpieli, albo przemiana przedmiotu – przed i po umyciu/malowaniu a nawet przemiana pomieszczenia – przed i po sprzątaniu 🙂 Czas na wykonanie zadania zależny od czasu przemiany. Efektem powinny być 2 zdjęcia pokazujące przemianę.
11. Autoportret na karuzeli
Fotograf ma wykonać autoportret ale w ruchu, najlepiej obrotowym 🙂 do zadania potrzebne jest krzesło obrotowe, ale sprawdzi się też huśtawka. Przy krześle obrotowym trzeba uważać na ewentualne zawroty głowy. Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną to szczerze doradzam ominąć to zadanie. Czas na wykonanie zadania to 20 minut. Efektem powinien być przynajmniej jeden dobry autoportret z rozmazanym tłem.
12. Świat w odbiciu
Do zadania fotograf wykorzystuje przenośne, niewielkie lusterko. Należy wykonać 15 fotografii 15 różnych przedmiotów, ALE! Fotografując stajemy tyłem do przedmiotu, a fotografujemy jego odbicie w lusterku. Czas na wykonanie zadania to 30 minut.
13. Raz, dwa, trzy, fotograf nie patrzy!
Zdjęcia w tym zadaniu fotograf wykonuje z zamkniętymi oczami. Na początku ważne, żeby obejrzeć przestrzeń wokół siebie i zwrócić uwagę, żeby po zamknięciu oczu nie wejść w mebel lub nie potknąć. Należy wykonać 30 różnych zdjęć z zamkniętymi oczami. Po zrobieniu zdjęć przeglądamy wykonane kadry i zostawiamy 5 najciekawszych, najlepszych fotografii.
14. Własny komiks
Fotograf ma stworzyć fotokomiks – każda scenka jest tworzona na kartce a4 przy pomocy wyciętych bohaterów i przedmiotów z kolorowego papieru lub gazet. Do tego można stworzyć dymki dialogowe, chmurki myślowe i wpisać teksty bohaterów. Każde zdjęcie wykonane ma pokazywać tylko kartkę a4 – nic poza nią, a całość ma stworzyć historię. Tematyka, bohaterowie i teksty – dowolne, ilość zdjęć/scenek – dowolna. Czas do wykonania zadania – nieograniczony – dajcie się ponieść wyobraźni! (jeśli wena twórcza zawodzi – odtwórzcie bajkę albo historię, którą znacie z filmu lub książki)
15. Bohater cienia
Zadanie można wykonać w słoneczny dzień albo wieczorem przy użyciu lampy. Należy sfotografować 10 cieni różnych przedmiotów lub osób – fotograf niech sprawdza jaki cień rzucają dane obiekty, ma wybrać 10 najładniejszych, najciekawszych cieniowych bohaterów. Czas na wykonanie zadania – 30 minut.
Jeśli Twoje dziecko wykonało zadanie albo zadania z powyższej listy, a Ty jesteś dumna/y z efektów – wyślij zdjęcia na biuro@art-focus.com.pl – przygotuję wpis blogowy z najlepszymi pracami, a dla adeptów fotografii przygotuję wyjątkowe dyplomy „Certyfikat młodego fotografa”
Czekam na prace!
Wasza N.