• Home
 • /Blog
 • /Pytania do fotografa ślubnego
Pytania do fotografa ślubnego

Pytania do fotografa ślubnego

Decyzja o wybraniu fotografa ślubnego, czyli osoby, która będzie Wam towarzyszyć w jednym z najważniejszych dni, to niełatwy orzech do zgryzienia.

O tym, co wziąć pod uwagę, kiedy szukacie fotografa, pisałam tutaj. Dzisiaj mam dla Was listę pytań najczęściej zadawanych mi na spotkaniach z parami młodymi. Myślę, że ten wpis rozwieje większość Waszych wątpliwości.

Fotografia ślubna

 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w fotografii ślubnej?

Myślę, że to najlepiej widać w portfolio – naturalne zdjęcia oddające chwilę. Reportaż ślubny ma pokazać to, co się działo, jakie emocje towarzyszyły parze młodej, uchwycić łezkę w oku, uśmiech siostrzenicy, szaleństwo wujka na oczepinach J
Na plenerze stawiam na kolor i grę światła. Plener ma zachwycać i ma oddawać charakter pary młodej – romantyczność w stylu szekspirowskim, albo szaleństwo – tutaj nie ma zasad!

 • Co dokładnie zawiera oferta?

Pytanie najbardziej podstawowe, ale też dla mnie najprostsze w kwestii odpowiedzi. Odsyłam Was do pliku pdf – znajdziecie go tutaj. Starałam się dokładnie opisać pakiety, które oferujemy, ich zawartość oraz ceny. Na jednej stronie znajdziecie też skrót FAQ.

W Art-Focus jednym z filarów jest transparentność – nasze usługi są opisane i wycenione, a jeśli potrzebujecie coś zmodyfikować –zapraszamy do kontaktu. Dostosujemy nasze propozycje do Waszych oczekiwań i zaproponujemy inną cenę. Wyznajemy zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych 😉

 • Jak wyglądają zapisy umowy?

Umowa reguluje zakres usług, termin oddania zdjęć, ilość i rodzaj nośników na których otrzymacie zdjęcia. Jej dokładne brzmienie prezentujemy i omawiamy na spotkaniu z parą młodą. Takie spotkanie jest dla nas bardzo ważne – możemy Was poznać, ustalić szczegóły, pokazać kilka pełnych reportaży, nasze albumy ślubne i odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie Wasze pytania. Wy za to naocznie przekonujecie się jakimi ludźmi jesteśmy, czy dobrze czujecie się w naszym towarzystwie. Jest to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o kontakt Para Młoda – Fotograf.

 • Jak długo będziesz na naszym ślubie?

Reportaż zaczynamy zwykle od przygotowań, a czas mojej pracy na zleceniu ślubnym to ok 12 godzin maksymalnie. Więc z reguły pojawiam się u pana młodego ok 13/14, a z wesela wychodzę o 1 w nocy. Wszystkie ważne elementy – przygotowania młodych, błogosławieństwo, ceremonia ślubna, toast i wesele – są uwiecznione. Jeśli decydujecie się na plener ślubny to proponuję Wam go w inny dzień niż dzień ślubu, natomiast jeśli niedaleko Sali jest jakieś urokliwe miejsce to czasem wybieramy się tam na 15-20 minut na kilka kadrów w trakcie wesela. W tej kwestii wszystko zależy od Was.

Fotograf na ślub

 • Czy będziesz osobiście fotografowała nasz ślub?

Art-Focus tworzy małżeństwo – ja i mój kochany mąż – Kamil. Na części ślubów pracujemy w 2, natomiast jeśli potrzeba tylko 1 fotografa to często macie możliwość decyzji czy mam być to ja, czy też Kamil (są osoby które dostrzegają różnice w reportażach przez nas wykonywanych i preferują mój, bądź Kamilowy styl fotografowania). Jednak kluczowe jest to, że Waszego ślubu nie „zlecimy” żadnej innej firmie, więc na Waszej uroczystości pojawi się któreś z nas. Jedynym wyjątkiem jest nieprzewidziana sytuacja losowa (np. wypadek). Wtedy o zastępstwo poprosimy jedną z wielu firm, z którymi współpracujemy, co zapewni, że Wasz reportaż będzie spełniał zapisy umowy.

 • Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mogła wykonać danego dnia zlecenia?

W Art-Focus jest nas dwoje, więc w przypadku niemocy jednego z nas, druga osoba bez najmniejszego problemu „przejmie” dane zlecenie. I jak wyżej – jeśli to nie będzie możliwe, to uruchomimy  nasze fotograficzne znajomości i zapewnimy zastępstwo na co najmniej tak dobrym poziomie, jak my oferujemy Wam.

 • Co jeśli aparat ulegnie awarii?

Wyjmiemy drugi z torby 😉 albo trzeci, jeśli drugi też padnie. Na zlecenie zabieramy zapas wszystkiego co może się zepsuć, lub rozładować – mamy zapas baterii, kart, akumulatorów, obiektywy na wymianę i ładowarki do wszystkiego. Bierzemy nawet akcesoria które na 99% ślubów nie mają szansy się przydać, a także taśmę, którą można łatać statki kosmiczne i tzw. trytytki (i tutaj mówię zupełnie serio – opaska zaciskowa uratowała kiedyś mój statyw, a taśmą z włóknem szklanym łatałam buta świadka pana młodego 😀 ). Na ślubie/weselu może zdarzyć się wszystko, a my chcemy być na to przygotowani.

 • Czy posiadasz licencje, która upoważnia Cię do fotografowania ceremonii w kościele?

Tak, oboje posiadamy takie uprawnienia i znamy zasady które nas obowiązują. Poza tym pracujemy jako fotografowie ślubni już od prawie 10 lat, więc wiemy jak ważne jest odpowiednie zachowanie fotografa na ślubie, oraz weselu. Przed ceremonią odbywamy też rozmowę z celebransem, więc wiemy jakie są też jego oczekiwania i sugestie.

 • Jak zabezpieczasz nasze zdjęcia przed ich utratą?

W trakcie ślubu i wesela zdjęcia zapisujemy jednocześnie na 2 kartach, więc zawsze mamy dodatkową kopię materiału na tak zwane „w razie co”. Pracujemy tylko na kartach wysokiej jakości, a po zleceniu od razu zgrywamy cały materiał na 2 niezależne dyski.

 • Jak się zamierzasz ubrać?

Naszym strojem „roboczym” jest strój wyjściowy, stosowny do okazji – ubieramy się w czarne koszule i czarne spodnie na kant – tak by być elegancko, ale nie rzucać się w oczy. Jednocześnie mamy też swobodę ruchów. Nie zostaniemy pomyleni z gośćmi, ale też widać, że nie jesteśmy na ślubie przypadkiem 😉

Reportaż ślubny

 • Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Oczywiście – u nas na stronie zobaczycie galerie z reportaży ślubnych (ok. 100-150 zdjęć ze ślubu) a dowolne reportaże w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć u nas w studio na spotkaniu.

Zdjęcia ze ślubu

 • Ile będziemy musieli czekać na zdjęcia?

Z reguły jest to ok. 2 miesięcy, chociaż obecnie w pakiecie exclusive macie gwarantowany skrót zdjęciowy w ciągu tygodnia od ślubu. Czas oczekiwania liczymy albo od momentu wybrania przez Was zdjęć (jeśli to Wy decydujecie się dokonać selekcji), albo od dnia w którym skończyliśmy pozyskiwanie materiału (dzień ślubu, lub pleneru – zależy czy plener odbywa się w innym dniu niż ślub). Dostajecie od nas tylko i wyłącznie zdjęcia obrobione, w jednolitym stylu i kolorystyce, wywołane na świetnej jakości papierze, a także w zaprojektowanym dla Was fotoalbumie.

 • Czy oddane zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe?

Zdecydowana większość zdjęć, które od nas dostajecie jest kolorowa, natomiast kilka/kilkanaście kadrów przygotujemy w czarno-bieli. Część zdjęć wygląda rewelacyjnie właśnie czarno-biała.

 • W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Zdjęcia będą na płycie dvd lub na pendrive. Najlepsze ujęcia dostaniecie wywołane na jedwabistym papierze – ich ilość zależy od pakietu, który wybierzecie. W każdym przypadku przygotujemy też dla Was fotoalbum, do którego Wy wybierzecie 120-150 najlepszych zdjęć. Oferujemy różnego rodzaju okładki z ekoskóry i materiałowe w pięknych gamach kolorystycznych. Wzorniki czekają na Was – na spotkaniu omówimy wszystkie opcje jakie macie do wyboru.

 • Jak wygląda kwestia płatności?

Gwarancją rezerwacji terminu na reportaż ślubny jest podpisanie umowy i wpłata 30% wartości umowy. Kolejne 40% płacicie do dnia ślubu a pozostałe 30% przy odbiorze gotowego materiału. Dlatego decydując się na nasze usługi z dużym wyprzedzeniem rozkładacie płatność na 3 raty, z czego ostatnią część płacicie dopiero 2 miesiące po ślubie.

 • Czy zapłacimy za dojazd?

Nie, jeśli ślub i wesele odbywają się w promieniu 50km od siedziby naszej firmy. Jeśli odległość jest większa to wyliczamy koszta indywidualnie (kilometrówka plus ewentualne koszty noclegu).

 • Na jakim sprzęcie pracujesz?

Pracujemy na lustrzankach Nikona i jasnych obiektywach, do tego dobieramy firmowe akcesoria (lampy systemowe, akumulatory, etc.). Używamy sprzętu wysokiej jakości, ale przede wszystkim ważne jest to, że znamy go jak własną kieszeń. Na ślubach rzadko eksperymentujemy, stawiamy na pewność zrobienia reportażu, z którego Wy będziecie zadowoleni.

 • Czy sesja narzeczeńska to dobry pomysł?

Sesja narzeczeńska jest idealną okazją, żebyście zobaczyli jak pracuję. Wtedy też znika skrępowanie i ewentualna trema przed obiektywem, ponieważ możemy wybrać się na luźny spacer, porozmawiać, pożartować. Wtedy w dniu ślubu nie jestem osobą, której praktycznie nie znacie, ale fotografem, z którym spędziliście już trochę czasu i wiecie czego można się po mnie spodziewać. Zdjęcia z takiej sesji możecie kreatywnie wykorzystać – do wystroju sali weselnej, zaproszeń, podziękowań, prezentów – pomysłów jest masa!

 • Czy zdjęcia, które nam zrobisz będą wyglądały tak jak w Twoim portfolio?

I tak, i nie. Oczywiście technicznie będą na takim samym lub wyższym poziomie. Tak samo będzie w kwestii różnorodności ujęć i kreatywności w fotografowaniu – na każdym zleceniu pracujemy na 150%. Jednak – każda para młoda jest inna, każdy kościół jest inny i każda sala ma swój wyjątkowy klimat. Co oznacza, że Wasze zdjęcia będą takie jak Wy i takie jak Wasz ślub, ponieważ uwieczniamy to co się dzieje. jeśli w dniu Waszego ślubu będzie padał deszcz, to zdjęcia nie będą takie jak ze słonecznego sierpniowego popołudnia innej pary. Poza takimi wyjątkami, Wasze zdjęcia będą takie jak w naszym portfolio, poza tym – na spotkaniu z nami obejrzycie dowolne pełne reportaże ze wszystkich momentów ślubu i przekonacie się jak Wasze zdjęcia mogą wyglądać.

 

Jeśli dotrwaliście do końca, to oznacza że wiecie już chyba wszystko o naszym trybie pracy. Jeśli szukacie fotografa na ślub – zadzwońcie i umówmy się na spotkanie – czego nie ma w tym artykule, dopowiem osobiście  (515 042 102)

Pozdrawiam!
Wasza Natalia

 

2 thoughts on “Pytania do fotografa ślubnego

 1. Fantastyczni ludzie… cudownie się z nimi współpracuje a efektami ich pracy jestem oczarowana 💕


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.